• Školský klub

• Súčasťou každej školy je aj školský klub detí. Ten náš, Školský klub detí ZŠ Žofie Bosniakovej, má dve oddelenia- prvé a druhé.  Spolu ho navštevuje 54 detí. Čas s nimi trávia dve pani vychovávateľky- Mgr. Cvetka Muzek a Mgr. Lenka Šupejová. Deti ich majú rady a ak náhodou nie sú z nejakého dôvodu v škole, chýbajú im.

Prvému oddeleniu „velí“ Cvetka Muzek a tomu druhému Lenka Šupejová. Prečo to slovo „velí“?

Mnohí ľudia si myslia, že pracovať v školskom klube detí je veľmi jednoduché. Veď deti stačí nechať hrať sa, no nie? O pár hodín po nich predsa prídu rodičia a odídu s ni mi domov... Nuž, takto to nefunguje. Predstavte si, že rodičia povedia svojim 2-3 deťom, aby si robili čo chcú. Ako to dopadne?

Ďalšia možnosť- rodičia usporiadajú svojmu dieťaťu narodeninovú oslavu a pozvú na ňu viac ako 20 detí. Povedia im len jednu vetu: „Hrajte sa, kým po vás o 4 hodiny neprídu rodičia.“ Ak si i naďalej myslíte, že práca v ŠKK je jednoduchá, môžete to, samozrejme na vlastnú zodpovednosť vyskúšať. J Nezabudnite na jednu vec- zatvorte ich v jednej miestnosti bez televízora, mobilných telefónov, tabletov a počítačov.

Každé naše oddelenie má svoj vlastný režim a program. Nie, ani jeden nie je horší či lepší, programy oboch oddelení sú výnimočné- tak ako každé jedno dieťa, ktoré tu trávi čas.

Čo je vlastne v tejto práci dôležité? Hlavne to, aby čas s deťmi nebol vnímaný ako práca, ale ako poslanie... Poslanie, v ktorom je nutné hneď na začiatku stanoviť režim a pravidlá, ktoré sa neporušujú a hranice, ktoré sa neprekračujú. Zároveň je dôležité, aby deti pochopili dôvody týchto stanovených pravidiel a hraníc. Niektorí ľudia by povedali, že to stačí... Dať príkazy... Veď deti ich určite dodržia. Rozkazovať však nestačí. Musíte ich milovať a ony to musia vedieť. Očakávajú, že sa s nimi aj budete hrať a občas ich niečím prekvapíte... Milujú prekvapenia. Sladkosť, malý darček, domáca jablková šťava, mixovanie ovocia na šťavu, doma upečený koláč či odpustenie nejakej povinnosti... Ich žiariace očká sú najkrajšou odmenou pre pani vychovávateľky Cvetku a Lenku, „mamy“ 54 detí. J